Chcę schudnąć

Potrzeba zredukowania masy ciała powinna mieć przede wszystkim cel prozdrowotny: dla dobrego samopoczucia, dla układu krążeniowego, kostno – stawowego, oddechowego, rozrodczego itp. Aspekt atrakcyjnego wyglądu to kwestia drugorzędna.

Ponad połowa Polek przynajmniej raz była na diecie odchudzającej, ale tylko 23% z nich udało się trwale stracić na wadze. (sondaż TNS OBOP dla Herbalife, 2013 r.)

Celem diet odchudzających jest uzyskanie szczupłej sylwetki, jednak diety, które pomagają w redukcji masy ciała nie dają trwałych efektów, tj. nie umożliwiają utrzymania niskiej wagi.

Szacuje się, że na 80 chorób związanych z nieprawidłowym żywieniem choruje około 30% populacji. Prawidłowe odżywianie jest 1 z 12 uwarunkowań zdrowia. Jedzenie jest sposobem regulowania emocji – jak mi smutno to zjem coś na pocieszenie, a jak mi wesoło, to zjem, by uczcić sukces. I choć Polki deklarują, że chciałyby schudnąć przede wszystkim ze względów zdrowotnych, to postanowienie zaczynają wdrażać dopiero wtedy, gdy stare ubrania robią się za ciasne. Największą motywację odczuwają wtedy, gdy nadchodzą wakacje i trzeba pokazać się w bikini.

10 zasad zrównoważonej redukcji masy ciała:

  1. Nie głodzić się.
  2. Nie podjadać.
  3. Nie dzielić produktów spożywczych na zakazane i dozwolone.
  4. Być wobec siebie życzliwym.

Każdy może mieć gorszy dzień i nie trzymać się ściśle jadłospisu, co nie oznacza, że jest się beznadziejnym. Najważniejsze, żeby po chwilowym skuszeniu się na to „coś” kontynuować dietę i ruszać się.

  1. Regenerować się: wysypiać się i odpoczywać bez wyrzutów sumienia.
  2. Uczyć się samoakceptacji i wzmacniać poczucie własnej wartości.
  3. Dogadać się ze swoimi emocjami, nie tłumić ich i nie wypierać.
  4. Nie ważyć się i nie mierzyć codziennie.
  5. Mieć przyjemność z jedzenia.
  6. Nie ulegać modom na różnego rodzaju diety.

Jeśli dieta odchudzająca byłaby skuteczna, to co chwilę nie powstawałaby inna 😉