PSYCHOLOG, PSYCHODIETETYK

Aleksandra Włodkowska

Terapia psychologiczna dla osób z zaburzeniami w odżywianiu

O MNIE

Nazywam się Aleksandra Włodkowska i jestem psychodietetykiem, magistrem psychologii – absolwentką Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii oraz studiów podyplomowych na kierunkach Public Relations w biznesie na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Psychodietetyka na Uniwersytecie SWPS.

TERAPIA PSYCHODIETETYCZNA

Pracuję z osobami z różnego rodzaju zaburzeniami w odżywianiu, głównie takimi jak nadwaga i otyłość- szczególnie w przypadkach, kiedy poprzednie próby redukcji masy ciała nie przyniosły trwałych rezultatów i dochodziło do efektu jo-jo. Przyczyna takiego stanu nie zawsze wynika z niewłaściwego sposobu odżywiania lub zbyt małej aktywności fizycznej, lecz często może mieć nieuświadomione podłoże psychiczne, które dzięki szczegółowemu wywiadowi, rozmowom oraz obserwacji pomagam odkryć.

W terapii łączę wiedzę z zakresu żywienia i dostosowywania diety do zapotrzebowania danej osoby z wiedzą psychologiczną, dzięki której odsłaniam stojące za zachowaniami żywieniowymi powody oraz indywidualne potrzeby Pacjenta. W sposób holistyczny podchodzę do kwestii żywieniowych i zaburzeń w odżywianiu. Proponuję konkretne sposoby na zmianę obecnych nawyków żywieniowych i przy wykorzystaniu różnych technik terapeutycznych oraz ćwiczeń pomagam wprowadzić nowe zalecenia w życie.

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE

Udzielam porad rodzicom i opiekunom dzieci, które niechętnie jedzą lub jedzą zbyt dużo. Jedni rodzice podejmują różne próby zachęcenia dziecka do zjedzenia czegokolwiek, drudzy przekarmiają dzieci i poprzez niewiedzę skazują je na niemal dożywotnie zmaganie się z nadmiarem tkanki tłuszczowej i problemami zarówno zdrowotnymi jak i emocjonalno-społecznymi. Pomagam rodzicom w znalezieniu sedna problemów żywieniowych ich dzieci, w ustaleniu planu wdrożenia zmian oraz w znalezieniu wspólnego języka, bo im bardziej rodzic naciska, tym więcej w dziecku buntu, oporu i złości.

EDUKACJA ŻYWIENIOWA

Uczę i szkolę w zakresie potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży – sposób żywienia dziecka ma wpływ na jego rozwój poznawczy oraz postępy w nauce, ponieważ procesy myślowe są ściśle związane z rozwojem anatomicznym mózgu, na który wpływ mają m.in. składniki pokarmowe diety. Edukuję, które produkty warto jeść, których unikać oraz jakie błędy żywieniowe nieświadomie popełniają rodzice/ opiekunowie i jak się ich ustrzegać.

Prowadzę spotkania dla osób dorosłych chcących schudnąć, którzy nie widzą od czego zacząć. Doradzam jak skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, co jeść, żeby mieć energię i jednocześnie chudnąć oraz jak zmienić styl życia bez presji związanej z wagą, lecz dla dobrego zdrowia psychofizycznego.

TERAPIA ZABURZEŃ W ODŻYWIANIU

Pacjenci przejawiającymi różnego rodzaju zaburzenia w odżywaniu, takie jak anoreksja, bulimia, ortoreksja, permareksja, pregoreksja, syndrom nocnego jedzenia (NES), zaburzenia z napadami objadania się, jedzenie emocjonalne itp. Bardzo ważną rolę w sposobie odżywiania się pełnią procesy emocjonalne. Emocje mają kluczowy wpływ na ilość spożywanego pokarmu – te negatywne powodują ryzyko rozwoju zaburzeń, więc w procesie terapeutycznym pracuję z Pacjentem nad strategiami regulacji emocji.

UKŁADANIE JADŁOSPISÓW

We współpracy z dietetykiem przygotowuję diety dobrane do indywidualnych potrzeb Pacjenta, zgodne z jego aktualnym stanem zdrowia, dopasowane do preferencji smakowych oraz trybu życia.

KONTAKT

W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy zapraszam do kontaktu.

Aleksandra Włodkowska

ADRES

ul. Strzelców 40
81-586 Gdynia