81% dziesięciolatków boi się, że kiedyś utyje, 91% nastolatków myśli o swojej wadze i stosuje diety. (portal egaga.pl, 2015 r.). WHO alarmuje, że już co dziesiąte dziecko jest otyłe, ale to polskie dzieci są najszybciej tyjącymi w Unii Europejskiej. (Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, 2022 r.)
W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1 – 3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15. roku życia. (Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej)
Dziecko z nadwagą ma znacznie większe predyspozycje do bycia otyłym dorosłym. Jest to spowodowane produkcją komórek tłuszczowych – 98% komórek tłuszczowych u człowieka powstaje do 3. roku życia, potem mają one tylko zdolność powiększania się lub zmniejszania.
Praktyczne porady dla rodziców:
- Nie przekarmiaj. Dziecko samo nie robi zakupów i nie przygotowuje posiłków, jest to rolą rodzica. O tym ile dziecko zje decyduje rodzic, zatem jeśli dajesz za dużo pożywienia, sprawiasz, że dziecko tyje.
- Serwuj posiłki o dostosowanej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania organizmu dziecka, o regularnych porach, żeby nie doprowadzić do spadku poziomu glukozy i uczucia głodu, wówczas zjada się więcej.
- Dbaj o odpowiednią podaż wody, zamiast słodkich soków i napojów.
- Zachęcaj do aktywności fizycznej. Wybór dyscyplin sportowych jest ogromny, zadbaj o to, żeby dziecko wybrało sobie tę, która sprawia mu przyjemność i daje satysfakcję. Każda forma ruchu jest dobra.
- Wspólnie z dzieckiem przygotowuj posiłki bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i o niskiej zawartości cukru i tłuszczu.
- Unikaj miejsc, w których jest się nastawionym na pokusy jedzeniowe. Nie zachodź do lodziarni, cukierni czy baru typu fast food.
- Ustal cele i zasady, np. ile słodyczy można zjeść dziennie. Zakazywanie jedzenia słodyczy przynosi odwrotne efekty.
- Tłumacz i edukuj, że jedzenie zbyt dużej ilość słodkich przekąsek i napojów sprawia, że psują się zęby, częściej chce się spać i nie ma się chęci na ruch, można mieć problemy z oddechem, nerkami, wątrobą itp.