Pij kawę, będziesz zdrowszy i szczęśliwszy!

10 powodów, dla których warto pić kawę.

Jeżeli zastanawiasz się czy rozpoczynanie dnia od filiżanki kawy jest dobrym pomysłem, to przeczytaj o jej nieocenionych właściwościach.

  1. Znajdująca się w kawie kofeina jest naturalnym spalaczem tłuszczu, czyli substancją wspomagająca walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej poprzez przyspieszenie metabolizmu, zwiększenie poziomu energii oraz zmniejszanie apetytu.

  2. Kawa obniża poziom stresu. Już sam jej zapach działa na nas odprężająco, zatem ma działanie terapeutyczne. Kto nie lubi porannego zapachu parzonej kawy czy aromatu świeżo zmielonych ziaren?

  3. Poprawia potencję jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas – wypijanie dwóch lub trzech filiżanek kawy dziennie może pozytywnie wpływać na życie seksualne. Panowie, którzy wypijają dwie filiżanki czarnej kawy dziennie mają lepsze życie intymne i rzadziej zdarzają im się problemy z erekcją. Kawa bowiem zawiera kofeinę, która nie tylko pobudza, ale również rozluźnia mięśnie gładkie ciał jamistych, które znajdują się w prąciu. Dzięki temu dużo rzadziej występują problemy z erekcją.

  4. Regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu II. Ochronny wpływ kawy uzależniony jest od ilości jej wypijania. Według badaczy spożywanie już trzech filiżanek kawy dziennie może przyczyniać się do zahamowania rozwoju cukrzycy typu II. Prewencyjny wpływ kawy na rozwój cukrzycy typu II przypisuje się polifenolom, które wchodzą w jej skład. Kwas chlorogenowy należący do tej grupy związków przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania glukozy w przewodzie pokarmowym. Kawa zapobiega rozwojowi cukrzycy, również dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Obniża stężenie cytokin, których wysoki poziom uznawany jest za czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

  5. Najnowsze badania dowodzą, że za każdym razem po wypiciu filiżanki kawy wzrasta poziom serotoniny i dopaminy, czyli substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Zwłaszcza w ponure jesienne i zimowe dni warto częściej sięgać po mocne espresso w celu poprawienia sobie humoru.

  6. Kawa poprawia krążenie krwi – wpływa pozytywnie na pracę serca i naczyń krwionośnych. Picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych o prawie 30%. Dzięki temu prawidłowo dotlenione komórki są bardziej wydolne, a to poprawia ogólną kondycję naszego organizmu.

  7. Kawa zawiera łatwo przyswajalne przeciwutleniacze. Ziarna kawy zawierają ponad 1000 różnych przeciwutleniaczy. Taki poziom prozdrowotnych substancji sprawia, że kawa staje się lepszą alternatywą dla zielonej herbaty czy kakao. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia. Są niezwykle istotnym elementem naszej diety i powinniśmy zwracać uwagę by potrawy, które spożywamy je zawierały.

  8. Polifenole i antyoksydanty zawarte w kawie niwelują stany zapalne w organizmie, chroniąc go przed takimi zmianami nowotworowymi jak rak piersi, jelita grubego, prostaty czy wątroby.

  9. Warto wypić mocną, małą czarną przed wyjściem na plażę. Substancje zawarte w kawie chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Polifenole, które znajdują się w ziarnach kawy pozytywnie wpływają na wygląd naszej cery niwelując wypryski i poprawiając koloryt skóry.

  10. Kawa to zaraz po wodzie drugi najpopularniejszy napój świata. Piją ja wszyscy, wszędzie i niemal o każdej porze dnia. Nie ma złej pory na kawę, która odgrywa też istotną funkcję towarzyską, wprawia w dobry nastrój i łagodzi stres. Mimo, że nie jest zalecana w dużych ilościach i osobom chorym na nadciśnienie, to jednak spożywana regularnie chroni przed wieloma chorobami.